İletişim
Takip Edin

Işık oyunları

Aydınlatma tasarımı, iç mekanların ortamının doğru biçimde yaratılmasında önemli bir rol oynar. Özel ihtiyaçlara göre fonksiyonel alanlar oluşturabilmek için aydınlatma ipuçlarını bilmeniz gerekir. Bir mekanda doğru ışıklandırma sağlamak için birkaç çeşit aydınlatma kullanılır. Her tip aydınlatma kaynağının kullanımını ve hangi özel ihtiyacı karşılayacağını anlamak önemlidir.

 

Ortam Aydınlatmaları

Ortam aydınlatmasının amacı bir odaya genel ışık sağlamaktır. Bu çoğunlukla gömme aydınlatmalar, güzel bir avize ya da modern aydınlatma elemanları ile gerçekleştirilir. Aplik gibi duvara monteli aydınlatmalar da bu işi görürler.

Doğru ambiyansı yakalamak için yapabiliyorsanız mutlaka dimmer kulanın. Bu sayede, aydınlatma düzeyini günün saatine veya oluşturmak istediğiniz ortama göre ayarlayabilirsiniz. Bir odada birden fazla devre olabilir. Böylece diğer ışıkları daha parlak tutarken bazı ışıkları kısabilirsiniz.

 

İşlevsel Aydınlatmalar

Özel işlev aydınlatmaları, faaliyete göre ihtiyaç duyulan uygun ışık kaynaklarıdır. Belirli alanları aydınlatmamıza, okuma, pişirme, giyinme veya ödev yapma gibi aktiviteler için gerekli ışığı sağlamamıza olanak tanırlar.

Yaşam alanları ve yatak odalarında bu amaçla kullanılan şık masa lambaları, abajurlar ya da lambaderler mükemmeldir.

Mutfakta, pişirme ve yiyecek hazırlama alanlarını aydınlatmak için sarkıt lambalar ve panel aydınlatma üniteleri kullanabilirsiniz.

Banyo için ise uzantılı banyo aydınlatmaları veya duvar aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Hatta modern sarkıt aydınlatmalar da banyolarda giderek daha popüler hale geliyor.

 

Vurgusal Aydınlatmalar

Aydınlatma planının son katmanı vurgusal aydınlatmadır. Farklı odak noktaları yaratarak belli bir alana görsel ilgiyi toplamayı amaçlar ve aydınlatma tasarımının önemli bir unsurudur. Modern iç tasarımda kullanılan resimler, heykeller, estetik özelliklerini öne çıkarmak istediğimiz diğer unsurları vurgulamamızı sağlar. Dokulu bir duvarı ya da diğer mimari özellikleri öne çıkarmak için de kullanılabilir.

 

Evinizin aydınlatmasını seçerken, bu tür ip uçlarını aklınızdan çıkarmayın. Aydınlatma kaynaklarının doğru kombinasyonları, evinizin ambiyansını tamamen değiştirebilir.

Yorum yazın