İletişim
Takip Edin
Bulutların üstündeki bir kale için mimarinin kuralları yoktur.
Gilbert K. Chesterton

RENKLERİN ÖZGÜRLÜĞÜ

Renklerin dili bilinenin de ötesinde evrensel bir iletişim dilidir. Mekanınızın doğru mesajı aktarabilmesinde renkler ve ışık büyük rol oynar. Fakat bunu doğru bir şekilde uygulayabilmek için, renklerin enerjilerini ve ruh halimizi nasıl etkilediklerini bilmeniz gerekir.

Renk kullanımında dikkat edilmesi gereken konuların başında alanın metrekaresi, yüksekliği ve ne kadar gün ışığı aldığı gelir. Bu noktaları iyi analiz ettikten sonra seçtiğiniz renklerin uyumu veya kontrastına dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle, ortamın uyumlu ve rahatlatıcı ya da ilginç ve dinamik olmasını isteyip istemediğinize karar verin. Çünkü renkleri seçerken buna dikkat etmeniz gerekecek.

Hangi rengin nasıl bir etki bıraktığını öğrenmelisiniz. Örneğin, turuncu enerjik ve sarı canlandırıcı bir renk olduğundan giriş alanı için her ikisi de iyi seçenekler olabilir. Mavi sakinleştirici ve dinlendirici bir renk olarak genellikle yatak odalarında ve banyolarda kullanılabilir. Renklerin psikolojik etkileriyle ilgili makalelere internette sıkça rastlayabilirsiniz. Bırakmak istediğiniz etkiyi yakalayabilmek için bu bilgilere göz atmanızda fayda vardır.

Ayrıca mekan gözünüze soluk veya yetersiz görünüyorsa başka bir renkle veya renkli objelerle canlandırılabilir. Koyu renk çizgiler veya farklı renklerden oluşan aksesuarlar, renkler arasında bir kontrast sağlayarak gözünüze batan monotonluğu telafi edecektir.

KURALLARI UNUTUN

Gelelim yazının asıl amacına. Mekanınıza alışılmışın ötesinde bir hava katmak için bazen bildiğiniz kuralları unutmanız gerekebilir. Uyumlu renklerin yanı sıra çoğu zaman yan yana görmeye alışık olmadığınız, uyumsuz olduklarını düşündüğünüz renklerle de bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Bu tür tamamlayıcı renklerin kullanımı konusuna genelde endişeyle yaklaşılsa da doğru kullandığınızda mekanınızda çok farklı ve enerjik bir hava yakalayabilirsiniz. Örneğin turuncuyla maviyi, sarıyla moru, kırmızıyla yeşili bir arada düşünmek ilk etapta alışılmadık bir fikir gibi görünse de iyi bir çalışmayla oldukça sıra dışı sonuçlar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

 

Yorum yazın